Wiata jest to element małej architektury, na którego budowę niewymagane jest pozwolenie na budowę. Są takie sytuacje jednak, kiedy musimy dopełnić pewnych formalności, a sama konstrukcja wiaty musi spełniać określone wymogi. Do takich wiat należą między innymi wiaty autobusowe oraz inne, stanowiące schronienie dla pasażerów komunikacji zbiorowej.
Co przepisy budowlane mówią o budowie wiat?
Przepisy budowlane w dość ogólnym znaczeniu określają, że możemy postawić dowolną budowlę, jeżeli jej powierzchnia nie przekracza 35 m2 a działka, na której jest ona budowana ma minimum 100 m2. Wynika z tego między innymi fakt, że budując na działce budowlanej altankę, szopę lub jakiegokolwiek innego rodzaju konstrukcję, a wymiary działki i budowli mieszczą się w podanych wyżej ramach, możemy ją zbudować własnoręcznie bez żadnego projektu oraz innych podobnych do tego dokumentów i pozwoleń. Tak jest na przykład z wiatą garażową. Inna jednak sytuacja jest, kiedy gmina lub inna forma samorządu chce postawić wiaty autobusowe.
Co musimy zrobić, aby postawić wiatę przystankową?
Przede wszystkim wiata przystankowa jest to miejsce, gdzie w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych chronią się ludzie. Jej wadliwa konstrukcja lub niezbyt dobre przystosowanie do warunków atmosferycznych może ze schronienia zrobić pułapkę. Z tego powodu, chęć postawienia wiaty przystankowej musimy zgłosić do odpowiedniego organu, który wyrazi na to zgodę. Dodatkowo minimalnym wymogiem bezpieczeństwa jest to, aby wiata była dobrze zakotwiona. Nie możemy jednak kotwić wiaty przystankowej do gruntu. Musimy to zrobić do jakiegoś fundamentu. Najczęściej stosuje się do tego płyty fundamentowe. Płyta fundamentowa, która jest wylewana pod wiatę, wcale nie musi być zbyt masywna, ponieważ sama wiata jest lekka, i nawet w przypadku porywistego wiatru, generowana siła nie jest w stanie porwać jej, jeśli jest odpowiednio do płyty fundamentowej przytwierdzona.
Z czego budować wiaty przystankowe?
Wiata autobusowa powinna być konstrukcją solidną, dlatego materiały do niej wykorzystane powinny być atestowane. Jednym z ciekawszych materiałów jest wiata aluminiowa. Aluminium posiada bardzo dobry stosunek wagi do wytrzymałości, jest również odporna na warunki atmosferyczne, dzięki czemu w przeciwieństwie na przykład do konstrukcji stalowej, wiata aluminiowa nie będzie korodować. Nie musi być również dodatkowo z zewnątrz w żaden sposób zabezpieczona na przykład farbą lub środkami antykorozyjnymi.