Wiaty przystankowe – wiele wariacji jednej konstrukcji

Wiaty przystankowe widoczne są w mieście na każdym kroku, gdyż stanowią element niemal każdego przystanka. Niewiele jest przystanków takich, przy których nieobecna jest wiata przystankowa, która chroni podróżnych przed zimnem oraz deszczem.

Wiaty przystankowe – nie tylko ochrona pasażerów

Wiaty przystankowe mają też inną funkcję, o której rzadko się mówi, a jest nią funkcja estetyczna. Wiata przystankowa to element, który powinien pozostawać – przynajmniej teoretycznie – w harmonii z otaczającymi budowlami. Dobrze zaprojektowane pod względem wyglądu i estetyki konstrukcje tego rodzaju wtapiają się w miasto i chociaż obecne, stają się niejako niewidoczne.

Wiaty przystankowe a charakterystyka miasta

W przypadku niektórych konstrukcji, jakimi są wiaty przystankowe producent musi się wyjątkowo postarać, gdyż ich obecność w rejonach miasta znacznie różniących się charakterem od pozostałych jego obszarów wymusza na nim często stworzenie konstrukcji wyjątkowych. Ma to miejsce między innymi w przypadku starówek. Tam często niejedna wiata przystankowa musi być stylizowana, aby współgrała ze starą zabudową.

Konstrukcja wiat przystankowych

Obecnie większość wiat przystankowych wykonana jest ze stali ocynkowanej oraz szkła, dzięki czemu są odporne na korozję. Niestety, w niektórych miastach liczne wiaty przystankowe producent wytwarza nadal z materiałów słabej jakości, podatnych na korozję i straszących swym wyglądem. Stare paskudne blaszaki pokryte rdzą nadal obecne są w miastach posiadających mniejszy budżet na infrastrukturę.

Kiedyś wiele wiat było dość masywnymi konstrukcjami – zarówno pod względem realnej wagi, jak i z wyglądu. Dziś jednak coraz częściej spotykane są konstrukcje lekkie, które można szybko postawić, a jednocześnie pełne są one gracji i minimalizmu, zapewniając sporą skuteczność w ochronie pasażerów przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Coraz częściej spotyka się w Polsce także wiaty aluminiowe, które nadal są jednak rzadkością, chociaż analitycy prognozują, że za jakiś czas staną się one standardem. Zapewniają one trwałość połączoną z lekkością i łatwością w montażu.

Do postawienia wiat przystankowych wymagane są fundamenty punktowe, a ich obecność, związana z bezpieczeństwem, gdyż zapewnia ona niezbędną stabilność konstrukcji, jest wspólną cechą każdej wiaty, bez względu na zastosowane materiały i techniki ich łączenia.

Dobrze zaprojektowane wiaty upiększą każde miasto i mogą powiedzieć sporo o jego duszy, jednak bardzo często stają się one ofiarami wandalizmu i miejscem agresywnej reklamy, z czym władze wielu miast jednak walczą, dając kary za ich szpecenie oraz szybko usuwając skutki działań wandalic – zaletą współczesnych wiat przystankowych jest bowiem łatwość w ich czyszczeniu i naprawie.