Dziś trudno sobie wyobrazić zakład produkcyjny, w którym nie ma choć jednego zbiornika IBC. Pozwalają bezpiecznie i praktycznie przewozić i przechowywać różnego rodzaju płyny. Jakie zalety sprawiają, że paletopojemniki cieszą się takim uznaniem?
Prosty i funkcjonalny sześcian
Zbiornik ibc (z ang. Intermediate Bulk Container) to pojemnik w kształcie sześcianu. Najczęściej jest zrobiony z gęstego polietylenu, odpornego na czynniki chemiczne i mechaniczne. Ta plastikowa kostka jest dodatkowo chroniona metalowym koszem, wykonanym z ocynkowanych rurek.Cała konstrukcja jest umieszczona na europalecie lub na stalowych płozach. Dzięki temu jej przemieszczanie nie stanowi żadnego problemu. Pojemność typowego zbiornika IBC wynosi 1000 l, ale spotyka się też kontenery IBC o pojemności 300, 600 lub 3000 l. To pozwala wybrać najlepsze rozwiązanie dla firmy.
Co można przechowywać w paletopojemnikach?
Kontener IBC, zwany często mauserem czy tankpaletą jest bardzo uniwersalny. Można go wykorzystywać do płynów, substancji półpłynnych i sypkich. Ponieważ mausery są zrobione z odpornego na większość czynników chemicznych polietylenu, można w nich przechowywać nawet niebezpieczne substancje, np. łatwopalnych czy żrących. Warto jednak sprawdzić, czy wybrany kontener IBC jest właściwy.W przemyśle spożywczym wykorzystuje się także metalowe paletopojemniki, które są lepiej dostosowane do przechowywania żywności.
Dlaczego paletopojemniki są takie praktyczne?
Powszechne wykorzystanie kontenera IBC jest związane z jego niewątpliwymi zaletami. To przede wszystkim możliwość przechowywania w nim różnych substancji. Jednak zalet jest dużo więcej. Sześcienny kształt umożliwia doskonałe wykorzystanie powierzchni magazynowej oraz transportowej. Zbiorniki IBC można układać jeden na drugim, co dodatkowo zwiększa wykorzystanie magazynu.Zbiorniki po wykorzystaniu można umyć lub zregenerować i wykorzystać ponownie. Jest to więc rozwiązanie nie tylko ekonomiczne, ale i ekologiczne, ponieważ wielokrotne użycie pojemnika zmniejsza ilość śmieci.