Nowoczesny alkomat elektrochemiczny to rozwiązanie optymalne z kilku powodów. Po pierwsze – jest on dokładny i profesjonalny. Po drugie – umożliwia on dokonanie wielu dokładnych pomiarów z rzędu. Wreszcie po trzecie – nie jest on wrażliwy na warunki zewnętrzne. Tyle mówi teoria. Chcąc kupić dobry alkomat, trzeba jednak zwrócić uwagę na coś więcej.
Kalibracja urządzenia – jak często?
Kalibracja alkomatu, to – mówiąc prościej – ponowne nastawianie poszczególnych parametrów wyjściowych urządzenia, by działało ono w pełni dokładnie.
Dobry alkomat powinien być kalibrowany co około 500 pomiarów. Oczywiście jest to optymalne minimum. Profesjonalny alkomat elektrochemiczny może wymagać kalibracji dopiero po kilku tysiącach pomiarów. Rzadkie kalibracje przedkładają się na niezawodność urządzenia, które nawet po wielu pomiarach pracuje dokładnie i bezawaryjnie.
Dokładność pomiarowa to podstawa!
Alkomat z atestem powinien wyróżniać się określoną dokładnością, dzięki której możliwe jest odczytanie wyników nawet do tysięcznych części.
Dlaczego jest to takie istotne? Ponieważ tego typu urządzenia umożliwiają przeprowadzanie badań z dokładnością do 5 procent. Dla porównania standardowe alkomaty półprzewodnikowe charakteryzują się dokładnością na poziomie 20 procent. Nie jest to zbyt dużo, biorąc pod uwagę, że maksymalne stężenie alkoholu we krwi to zaledwie 0.2 promila (biorąc pod uwagę przepisy drogowe).
Wyłączność dla alkoholu
Dobry alkomat nie jest wrażliwy na czynniki zewnętrzne. Wbrew pozorom może być ich całkiem sporo, co skutecznie utrudnia wykonanie pomiaru.
Dobry alkomat z atestem powinien odróżnić alkohol od dymu papierosowego i różnego rodzaju zanieczyszczeń. Najlepiej, jeśli sensor urządzenia jest odpowiednio zabezpieczony przed warunkami zewnętrznymi. W przeciwnym razie długotrwałe użytkowanie sprzętu może doprowadzić do stopniowego wypaczenia jego dokładności i to nawet znacznie wcześniej, niż wynikałoby to z terminu kalibracji.
Podsumowanie
Elektrochemiczne alkomaty z atestem to najbardziej wiarygodne narzędzia pomiarowe, dzięki którym uzyskane wyniki są najbardziej zgodne z rzeczywistością. W zasadzie najważniejszym kryterium decydującym o dobrej jakości sprzętu jest wspomniany atest, aczkolwiek sama specyfikacja urządzenia również ma jego wpływ na jego funkcjonalność.