Maszyny rolnicze należą do najbardziej rewolucyjnych i wpływowych przykładów zastosowań nowoczesnych technologii. Narzędzia do uprawy ziemi przygotowują glebę do sadzenia, rozluźniając ją i zabijając chwasty lub konkurencyjne rośliny.
Maszyny do siania, sadzenia i nawadniania
Najczęściej spotykany rodzaj siewnika nazywa się sadzarką. Rozrzuca on nasiona równomiernie w długich rzędach, które zwykle znajdują się w powtarzalnej odległości. Niektóre rośliny są sadzone przez siewniki, które wysiewają znacznie więcej nasion w rzędach oddalonych mniej niż o metr od siebie. Prasy do siana można stosować do ciasnego pakowania trawy w formę, celem przechowywania jej w miesiącach zimowych.
Po posadzeniu można użyć innych narzędzi do uprawy roślin, usuwania chwastów z rzędów lub do rozsiewania nawozów i pestycydów. Nowoczesne nawadnianie również opiera się na dużej liczbie nowoczesnych maszyn rolniczych. Różnorodne silniki, pompy i inny specjalistyczny sprzęt są wykorzystywane do szybkiego dostarczania wody na duże obszary lądowe. Maszyny rolnicze częściowo mogą być też używane do dostarczania nawozów i pestycydów.
Części do maszyn rolniczych
Podstawowa technologia maszyn rolniczych niewiele się zmieniła w ubiegłym wieku. Choć współcześni plantatorzy mogą pracować szybciej i sprawniej od swoich poprzedników, typowy kombajn wciąż wycina, młóci i oddziela ziarno w zasadniczo taki sam sposób, jak wcześniej. Maszyny rolnicze nadal potrzebują także części zamiennych.
W przypadku uszkodzenia nawet niewielkich podzespołów, praca urządzeń może zostać zatrzymana. W takim wypadku konieczne jest przeprowadzenie kompleksowej naprawy lub zakup nowego sprzętu. W dziedzinie takiej, jak maszyny rolnicze części zamienne pozwalają na znaczną oszczędność. W ten sposób można nie tylko uniknąć wydatków na nową sadzarkę lub ciągnik, ale też znacząco wydłużyć okres ich eksploatacji.
Rozwój maszyn rolniczych
Rozwiązania technologiczne znacząco zmieniły sposób, w jaki ludzie obsługują maszyny. Komputerowe systemy monitoringu, lokalizatory GPS i programy samokontrolujące pozwalają maszynom i narzędziom być bardziej precyzyjnymi i bardziej ekonomicznymi w użyciu paliwa.
W niedalekiej przyszłości niektóre maszyny rolnicze będą mogły jeździć samodzielnie, korzystając z map GPS i czujników elektronicznych. Jeszcze bardziej interesujące są nowe obszary nanotechnologii i inżynierii genetycznej, gdzie urządzenia submikroskopowe i procesy biologiczne wykorzystywane będą jako maszyny do wykonywania zadań rolniczych na zupełnie nowe sposoby.