Włochy to popularny kierunek turystyczny wśród Polaków. Wielu z nich na urlop udaje się tam własnym samochodem. Niestety zdarzają się sytuacje, w których wypoczynek przerywa wypadek samochodowy. Będąc tam na miejscu, polski turysta najczęściej nie wie, jak poradzić sobie z tą sytuacją. Mowa tu o likwidacji szkody i uzyskaniu odszkodowania.
Jak się zachować w razie wypadku we Włoszech?
Wypadek samochodowy we Włoszech może przydarzyć się każdemu. Ważne jest, aby wiedzieć, jak się wówczas zachować, aby później móc uzyskać odszkodowanie. Przede wszystkim należy spisać dane sprawcy. Mowa tu o imieniu i nazwisku, adresie zamieszkania, numerze rejestracyjnym oraz numerze polisy ubezpieczeniowej. Koniecznie spisać należy również wspólne oświadczenie o przebiegu zdarzenia drogowego. Warto także zrobić zdjęcia, powstałych w wyniku wypadku szkód. Następnie nie pozostaje nic innego, jak tylko złożyć wniosek w firmie ubezpieczeniowej o wypłatę odszkodowania. Pamiętać jednak trzeba, że prawo do wystąpienia o odszkodowanie przedawnia się po upływie 2 lat od zdarzenia drogowego. Okres ten może się wydłużyć do 5 lat, jeśli w wyniku wypadku doszło do ciężkich obrażeń ciała.
Jak wygląda likwidacja szkody komunikacyjnej po wypadku we Włoszech?
W przypadku uczestnictwa w wypadku we Włoszech likwidacja szkody komunikacyjnej może nastąpić na dwa sposoby. Mowa tu o likwidacji szkody bezpośrednio u ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia drogowego we Włoszech bądź o likwidacji szkody pośrednio u reprezentanta w Polsce. To, z którego z tych sposobów skorzystać zależy od poszkodowanego kierowcy. Trzeba jednak podkreślić, że lepszym rozwiązaniem jest likwidacja szkody na miejscu we Włoszech. Choć może to potrwać nieco dłużej, to jednak w takim przypadku odszkodowanie we Włoszech może być znacznie wyższe.
O jakie odszkodowanie za wypadek we Włoszech można się ubiegać?
Osoba poszkodowana w wypadku ma oczywiście prawo do odszkodowania na poniesione straty. Mowa tu jednak nie tylko o odszkodowaniu za uszkodzenie auta. Poszkodowany może również wystąpić z roszczeniem w przypadku utraconych dochodów w wyniku wypadku, a także o zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji, jeśli doszło do znacznego uszczerbku na zdrowiu.