Profesjonalne alkotestery w akcji

Alkomat policyjny jest specjalnym urządzeniem przeznaczonym do określania procentowej zawartości alkoholu we krwi badanego. Urządzenie działa na zasadzie wskaźnika, reagując na opary wydychanego powietrza. W takim przypadku błąd odczytu dla profesjonalnego urządzenia jest dopuszczalny w granicach 5%. W materiale podajemy szczegółowe informacje na temat alkomatów.

Wpływ alkoholu na organizm

Alkohol we krwi badanego może mieć różny wpływ na organizm w zależności od stężenia etanolu we krwi:

Jeśli alkomaty policyjne zarejestrowane stężenie alkoholu wynosi 0,5-0,8 ppm (co równa się 1 g etanolu na 1 litr krwi), wówczas kierowca traci koncentrację. Jednocześnie osoba pijąca ma upośledzoną koordynację ruchów i wykazuje odporność na postrzeganie czerwonego światła. Również przy takiej ilości alkoholu we krwi kierowca zmniejsza trzeźwą ocenę rzeczywistej odległości między obiektami.

Kiedy alkomaty profesjonalne wykazują stężenie etanolu w organizmie kierowcy w ilości 0,8-1,2 ppm kąt widzenia jest znacznie zawężony, co całkowicie wyłącza widzenie boczne u pijącego. Jednocześnie kierowca radykalnie zmienia styl jazdy na bardziej nieskrępowany i niebezpieczny pod wpływem poczucia euforii.

Gdy alkomaty dowodowe wykażą poziom stężenia alkoholu 1,2-2,4, zdolność do prowadzenia samochodu całkowicie znika. Wszystkie powyższe czynniki są potrojone.

Poziom alkoholu w ilości 3-5 ppm jest uważany za śmiertelny dla ludzi.

Wymagania dotyczące alkomatu

Jeśli zdarzy się, że policjant zażąda wykonania testu alkomatem profesjonalnym, masz pełne prawo wymagać od funkcjonariusza odpowiednich dokumentów urządzenia.
Są to:
– oryginał certyfikatu jakości dla urządzenia
– oryginał paszportu technicznego, który alkomaty profesjonalne otrzymują na rok

Ponadto alkomaty policyjne muszą mieć pieczęć w nienaruszonej formie i być wyposażone w funkcję utrwalania wyników badań w formie papierowej.

Podsumowanie

Warto pamiętać, że wszystkie alkomaty dowodowe pracowników policji drogowej używane do testowania kierowców na drodze są wyjątkowo profesjonalne. Koszt takich urządzeń jest dość wysoki i nie może sobie pozwolić na nie każdy kierowca. Warto tutaj zauważyć, że często urządzenia produkcji azjatyckiej oferowane na rynku mogą być niskiej jakości i dawać błąd nawet 50%. W związku z tym kierowca stanowi zagrożenie zarówno dla pieszych, jak i dla innych użytkowników dróg.