Policja ma obowiązek przy jakimkolwiek podejrzeniu sprawdzenia trzeźwości kierowcy. Tylko tak można mieć pewność, że dana osoba jest zdolna do bezpiecznego prowadzenia pojazdem i dzięki temu maksymalnie zminimalizowane zostaje ryzyko wypadku. Alkomaty profesjonalne pozwalają na pokazanie wyniku, który jest w pełni miarodajny i tym samym można się nim jak najbardziej kierować.
Alkomaty profesjonalne, co je wyróżnia?
Alkomat policyjny to urządzenie, które przede wszystkim pozwala określić, czy dany kierowca może bezpiecznie poruszać się pojazdem. Jest to bardzo ważne, bo po alkoholu mamy ograniczoną zdolność do podejmowania trafnych decyzji.
Jeśli chodzi o urządzenia takie jak alkomaty użytkowane w policji, to możemy liczyć na ich czułość. Pomiarem możemy więc jak najbardziej się kierować, bo nawet niewielka zawartość alkoholu u danej osoby, zostanie bez problemu oszacowana.
Atesty potwierdzające czułość alkomatu
Alkomat dowodowy, aby jego wynik mógł stanowić dowód w sądzie, powinien być nie tylko w pełni czuły, ale także pod każdym względem niezawodny. Tylko tak możemy mieć pewność, że jego wynik będzie w pełni zgodny ze stanem faktycznym.
Jeśli chodzi o alkomat dowodowy, to przed dostaniem się w ręce funkcjonariusza policji, przechodzi szereg testów. Te aparaty do pomiaru, które otrzymają atesty potwierdzające jego wiarygodność, mogą być tym samym użytkowane i pomiary, jakie zostaną za ich pomocą wykonane, mogą stanowić materiał dowodowy w sądzie.
Dlaczego miarodajny wynik jest tak ważny?
Nie od dzisiaj wiadomo, że każda osoba, która decyduje się prowadzić jakikolwiek pojazd, musi być w jak najlepszej formie. Po alkoholu jest to niemożliwe, bo zaburzona jest zdolność do podejmowania trafnych decyzji, a także nie mamy aż tak dobrego refleksu, jak na trzeźwo.
Alkomat policyjny pokaże nam więc wynik, który jest zgodny z tym, co faktycznie dzieje się w organizmie danej osoby. Każdy funkcjonariusz, który ma jakiekolwiek podejrzenie, że osoba mogła w niedalekiej przeszłości spożywać alkohol, powinien skorzystać z alkomatu dowodowego. Dzięki temu zostaną wykluczone wszelkie czynniki, które mogłyby przyczynić się do wypadku na skutek zaburzonej koncentracji danej osoby, czego nie można już odwrócić.