Jak zbudowany jest alkomat?

Alkomat dowodowy to urządzenie znane przez wszystkich kierowców. Głównie jest używane przez policje w trakcie czynności służbowych, ta instytucja państwowa ma na wyposażeniu alkomaty profesjonalne posiadające atesty, które gwarantują dokładność wykonywanych badań.

Jak działają i jak są zbudowane alkomaty?

To, jak zbudowany jest Alkomat policyjny, dla wielu wydaje się proste, ponieważ urządzenie jest niewielkie, jednak aby alkomat mógł działać poprawnie, musi posiadać określone elementy. Jego praca polega na analizowaniu stężenia promili alkoholu w wydychanym powietrzu, co pozwala na określenie stopnia nietrzeźwości osoby poddanej badaniu. Jedną z trzech najważniejszych części urządzenia pomiarowego jest selenoid próbkujący, który jest odpowiedzialny za odebranie wydychanego przez osobę badaną powietrza. Jego zadaniem jest obróbka wydychanego powietrza, ta właśnie część gwarantuje dokładność wyniku, niezależnie od tego, z jaką siłą osoba badana wydmuchiwała powietrze z płuc. Drugim z kolei segmentem budowy alkomatu, jest sensor, czyli tak zwane serce urządzenia. Zależnie od typu urządzenia pomiarowego, powinien być wyekwipowany w sensor elektrochemiczny, spektrofotometryczny lub półprzewodnikowy. Każdy z wyżej wymienionych sensorów będzie charakteryzował się różną dokładnością wykonywanych pomiarów, co wpływa czasem na delikatnie zakłamane wyniki badań. Aby to zobrazować, najlepszym przykładem alkomatu elektronicznego, którego wyniki mogą zostać zaburzone jest alkomat elektrochemiczny, ponieważ na jego wyniki badań wpływają substancje takie jak nikotyna zawarta w papierosach, aceton czy węglowodory.

Jaki jest najważniejszy element budowy alkomatu?

Ostatnim już składnikiem budowy jest płyta główna, która jest odpowiedzialna za cały układ elektroniczny, analizuje ona objętość etanolu w wydychanym powietrzu, a następnie przelicza go na jednostki pomiarowe, czyli promile. Współpracując z sensorem, który przesyła informacje, rezultat badania pomiarowego zostaje wyświetlony na ekranie alkomatu, dzięki czemu użytkownik dostaje konkretną informację odnośnie do stanu upojenia. Warto podkreślić, że płyta główna wraz ze strukturą elektroniczną jest odpowiedzialna za informowanie nas o kondycji baterii urządzenia.