Zakup alkomatu typu alcoblow wiąże się z niemałym wydatkiem. Każdy kierowca, który od czasu do czasu spożywa alkohol, powinien taki alkomat bezustnikowy zakupić. Jego dokładność pomiaru jest bardzo wysoka, można więc błyskawicznie zyskać pewność czy jesteśmy na tyle trzeźwi, by móc prowadzić samochód lub inny pojazd. Taki alkomat ma także inny plus. Może korzystać z niego wiele osób, bowiem pomiar jest całkowicie higieniczny. Alkomaty ustnikowe już nie zawsze. Konieczna jest częsta wymiana ustników, a więc i dodatkowe koszty.
Alkomat, którego używają policjanci
Warto wspomnieć, że alcoblow to alkomat bezustnikowy będący na wyposażeniu policyjnych radiowozów. To najlepszy dowód jakości tego urządzenia i dokładności pomiarów, które przy jego pomocy można wykonać. Sam pomiar poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu jest banalnie łatwy. Wystarczy przez kilka sekund dmuchać w kierunku alkomatu, by na wyświetlaczu pokazał się wynik mówiący o stanie trzeźwości lub poziomie nietrzeźwości. Oczywiście nie można zapominać, że taki pomiar należy przeprowadzać kilka godzin po spożyciu alkoholu. Pomiar wcześniejszy nie ma sensu, bowiem przez długi czas od spożycia alkoholu, jego poziom w wydychanym powietrzu, a także we krwi jeszcze rośnie, dopiero później zaś wolno opada.
Kalibracja alcoblow
Każdy nowo zakupiony alkomat musi być skalibrowany. Z reguły taką kalibrację można wykonać w miejscu zakupu, nie wiąże się ona z większymi kosztami. Bardzo ważne jest jednak to, by kalibrację powtarzać co kilka miesięcy. Producenci sugerują, żeby kalibrację przeprowadzać mniej więcej co roku, rozsądnie jednak jest skrócić ten czas o kilka miesięcy, szczególnie, gdy alkomat jest intensywnie użytkowany.
Nie bez znaczenia jest też przechowywanie alkomatu. Nie wolno go narażać na działanie wysokich temperatur, więc nie należy go pozostawiać w zamkniętym samochodzie, gdy jest upał. Nie można go tez narażać na działanie bardzo niskich temperatur, dlatego mroźną zimą także lepiej zabrać go do domu. Przechowywanie alkomatu w nieodpowiednich warunkach może spowodować, ze zacznie błędnie wskazywać poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. Nierzadko też taki alkomat po prostu ulega awarii, a to już może wiązać się z koniecznością zakupu nowego, więc też z dość dużym wydatkiem.