Posiadanie klimatyzacji samochodowej to bardzo duże udogodnienie. Schładzanie wnętrza samochodu w czasie dużych upałów, w znaczący sposób poprawia komfort jazdy samochodem. Oczywiście klimatyzacja wiąże się ze zwiększonym zużyciem paliwa, jednak jej używanie nie wpływa na koszt eksploatacji pojazdu aż tak bardzo, by z klimatyzacji nie korzystać. Aby jednak zachować ją w pełnej sprawności, trzeba o nią dbać.
Napełnianie klimatyzacji to nie wszystko
Nawet w szczelnych klimatyzacjach konieczne jest co jakiś czas napełnianie ich nowym czynnikiem chłodzącym. Takie napełnianie trzeba też przeprowadzać zawsze gdy wydajność klimatyzacji zauważalnie spada. Oczywiście jeśli klimatyzacja wcale nie chłodzi, trzeba sprawdzić jej stan, gdyż prawdopodobnie jest nieszczelna i czynnik zwyczajnie wycieka. Posiadacze klimatyzacji powinni też pamiętać, że w kanałach wentylacyjnych rozwijają się grzyby i drobnoustroje. To idealne miejsca na rozwój takich czynników chorobotwórczych. Z chwilą włączenia klimatyzacji drobinki grzybów i roztoczy przedostają się do wnętrza auta i są wdychane przez jadących. Jest to bez wątpienia bardzo groźne dla zdrowia, dlatego warto raz w roku klimatyzację ozonować.
Ozonowanie. Na czym polega?
Dezynfekcja ozonem to skuteczny sposób usuwania z nawiewów wszelkich czynników chorobotwórczych. Do samochodu wkładany jest ozonator, auto zaś zamykane. Rozpoczyna się dezynfekcja ozonem, czyli czyszczenie ozonem wszelkich miejsc w samochodzie. Taka dezynfekcja ozonowa trwa kilkanaście minut, w trakcie których nie należy wsiadać do samochodu ani otwierać drzwi. Gdy już sterylizacja ozonem jest zakończona, można otworzyć drzwi i wyjąć urządzenie. Sterylizacja ozonem pozostawia w aucie specyficzny zapach ozonu. Nie należy tym się przejmować, bowiem po wywietrzeniu auta, zapach ten od razu zniknie.
Koszty dezynfekcji ozonem.
Dezynfekcja ozonowa nie wiąże się z bardzo dużymi kosztami. W zależności od wielości auta, może kosztować kilkadziesiąt lub nieco ponad sto złotych. Nie jest to więc bardzo duży wydatek. Warto przynajmniej raz w roku go ponieść i mieć pewność, że powietrze w samochodzie jest wolne od czynników chorobotwórczych.