Alkomaty i alkotesty

alkotest

Do niedawna pomiar alkoholu kojarzył się głównie z badaniem kierowców, jakie przeprowadzała policja. Jednak coraz częściej alkomaty i alkotesty i różne urządzenia do szybkiego badania, czy pracownik nie znajduje się pod wpływem substancji odurzających, co mogłoby doprowadzić do wypadku w pracy. Jakie rodzaje urządzeń do badania trzeźwości można znaleźć na rynku i czy warto w nie zainwestować?

Pomiar alkoholu z wykorzystaniem urządzeń

Zwykle badanie trzeźwości kojarzone jest ze specjalnymi alkomatami, bardzo często bezustnikowymi, do których należy wydmuchać powietrze. W zależności od modelu urządzenie może pokazywać trzeźwość poprzez wyświetlenie odpowiedniej informacji w postaci danych liczbowych, w wielu modelach w celu przyspieszenia wyniku znajdują się specjalne diody, które zmieniają kolor w zależności od stanu trzeźwości badanego. Przy zastosowaniu alkomatów w firmach przydaje się także możliwość wydrukowania stanu trzeźwości, jak i możliwość zapisywania badań w pamięci urządzenia. Pracodawcy zwykle wybierają urządzenia profesjonalne, z wieloletnią gwarancją, która zapewnia o rzetelności wyników w ciągu trwania gwarancji.

Różne urządzenia dla różnych użytkowników

Najprostszy alkotest może kosztować kilkanaście złotych, przy tym bardzo często jest to urządzenie, które może pokazywać wynik jedynie w postaci emitowanego światła w odpowiednim kolorze. Alkomaty, które pokazują trzeźwość w postaci danych liczbowych, kosztują kilkaset złotych, jednak także wśród nich dostępne są różne modele urządzeń. Zazwyczaj przyszli użytkownicy decydują się na urządzenia bezustnikowe oraz umożliwiające dokonanie badania przesiewowego. Wymiana ustników bywa uciążliwa, same ustniki mogą również podnosić koszt użytkowania urządzenia, dlatego większość firm oraz służb mundurowych decyduje się na konkretne urządzenia mierzące trzeźwość na podstawie wydychanego powietrza.

Użytkownicy indywidualni mają inne oczekiwania

Bardzo często użytkownicy indywidualni sięgają po specjalne alkomaty, które są wygodne w trzymaniu i które pozwalają na przeprowadzenie badania w każdych warunkach, w tym również przy ograniczonej widoczności, np. w nocy. Tym, co wyróżnia urządzenia do korzystania prywatnego od urządzeń wykorzystywanych przez profesjonalistów, jest również jednostka pomiaru: użytkownicy indywidualni z definicji otrzymują urządzenia pokazujące wyniki trzeźwości w promilach. Także w tym przypadku można skalibrować urządzenie, aby pokazywało wyniki w mg/l wydychanego powietrza. Ważna staje się także blokada, która uniemożliwia badanemu na zaciągnięcie się powietrzem z urządzenia, co z kolei chroni go przed zarażeniem chorobami wirusowymi.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Alko-maty.pl